Konečně! U19 zlomila sérii proher, ze Svitav veze 3 body

U19 – Deset zápasů v řadě starší dorostenci Vyšehradu nebyli sto zlomit černou sérii porážek. Až na Velikonoce zabrali ve Svitavách, kde urvali cennou výhru 4:3. Vítězný pokřik si mohli zařvat poprvé od 15. září loňského roku, kdy porazili doma Třebeš.

Svitavy se před soubojem s Vyšehradem blýskly vítězstvím v Novém Bydžově, díky němuž se odlepily z posledního místa tabulky. Takže ani k tomuto zápasu necestovali svěřenci trenéra Richarda Havlíka spousty kilometrů v roli favoritů. Tím spíš, když zdravotní indispozice vyřadily ze sestavy oba stopery – kapitána Pikouse i jeho zástupce Innemana. První z nich zůstal úplně mimo hru, druhý se posadil alespoň na lavičku náhradníků a nakonec pomohl mužstvu v hektickém závěru uhájit tříbodový zisk.

Oproti poslednímu utkání doma s Letohradem nahradil v brance Blahovce Pšanský a vzhledem ke zmíněné absenci obou středních obránců si zároveň navlékl i kapitánskou pásku.

Snadné to neměli ani domácí pořadatelé, kteří se ale vytáhli a připravili hřiště nejlépe, jak to jen šlo. A to po celý zápas sněžilo.

Podobně jako před týdnem klukům vyšla úvodní čtvrthodina, již zakončili vedoucí brankou. Nejlepší střelec týmu Dan Duda využil chyby svitavského gólmana a otevřel skóre: 0:1.

V polovině prvního poločasu sice po rohu vysoký domácí kapitán Petrila vyrovnal, ve 29. min. ale Duda zahrál trestný kop a Rygl znovu získal Vyšehradu vedení, když zblízka stehnem dorazil balon do sítě: 1:2. Kluci nepolevili a již o dvě minuty později to přineslo znovu efekt. Máče si chytře počkal na chybu domácího zadáka a upravil na 1:3.

Po necelé hodině hry vybojoval míč na polovině hřiště Rygl, odcentroval doleva na Zvolenského a ten přidal čtvrtou branku. Jak se zanedlouho ukázalo, až tento gól byl současně gólem vítězným. Svitavy se totiž vrátily do hry dvěma brankami a málem ještě vyrovnaly. Nejprve po standardce a centru do vápna snížil Kuchař a deset minut před koncem dal kapitán Petrila z přísné penalty kontaktní gól na 3:4.

Trenéři za této situace nedovolili hráčům zpanikařit, ale i tak se nedokázali vystříhat jedné kritické situace. Nastala v 88. min., Svitavští ale svoji obrovskou šanci vyrovnat nevyužili. Po centru z trestného kopu na zadní tyč Pšanského brány hned dva nabíhající hráči domácích nedokázali trefit míč, a tak mohl odjet domů do Prahy veselý autobus.

V nadcházejícím 20. kole čeká naši U19 pražské derby Vyšehrad – Admira. Hrát se bude v sobotu 6. dubna od 10.00 h.

Trenér Richard Havlík: „Předčili jsme domácí Svitavy v bojovnosti. Dali jsme čtyři góly venku, a to měli kluci ještě další šance, hlavně Duda, Rothe a potom i střídající Svoboda. Krátce před koncem utkání nám zatrnulo, naštěstí ale domácí nevyrovnali, a tak vezeme domů cenné tři body – o to cennější, že jsme přerušili dlouhou černou sérii. Pro nás všechny je to velké povzbuzení a očekávám, že se lepší nálada projeví i při trénincích. Nemám přehnané obavy ani z nadcházejícího derby s Admirou, pokud do toho kluci znovu dají maximum úsilí.“

U19: TJ Svitavy – Slavoj Vyšehrad 3:4 (1:3)

Branky: 23. a 81. Petrila (druhá z pen.), 75. Kuchař – 15. D. Duda, 29. Rygl, 31. Máče, 59. Zvolenský.

Rozhodčí: Valenta – Nepraš, Pohl. Bez karet.

Vyšehrad U19: Pšanský – Žampa, Jerie, Dušek, Rygl – Straka (76. Inneman) – Doksanský (72. Kmoch), Rothe, Zvolenský (86. Krejčí) – Máče, D. Duda (70. D. Svoboda). Trenér Richard Havlík.