Díky dvěma trefám Baryho juniorka porazila 2:1 Újezd

Juniorka Velikonoční pondělí vrátilo na Vyšehrad alespoň zčásti fotbalovou radost. Druhý den po divizní porážce A-týmu Slavoje v Brozanech se juniorka vytáhla a možná tak trochu nečekaně porazila ve svém mistrovském zápase I. A třídy Újezd nad Lesy 2:1. O vítězství nad týmem z Prahy 21, jehož cílem je prvenství v soutěži a návrat do pražského přeboru, rozhodl již v prvním poločase dvěma góly v rozmezí osmi minut Ivan Baratynskyy. Rezerva šemíků sice zůstala na předposledním místě tabulky, tři body jsou ale i tak skvělým vkladem do dalších bojů o záchranu.

Oproti premiérovému jarnímu vystoupení na rozlehlém „letišti“ lídra soutěže v Dubči, kde mladí šemíci prohráli 0:2, chyběli Preči a Houdek. Rozehrát se však přišel po pauze způsobené zraněním pravý bek Budějský, jeden z klíčových hráčů A-týmu a také útočník Baratynskyy. Oba nastoupili na nezvyklých postech, Bouda coby stoper a Bary uprostřed záložní řady.

Po vyrovnaném úvodu hosté v šachovnicových dresech zahrozili ze dvou standardek, na druhé straně se marně snažili přelstít defenzivu hostí oba útočníci Rajny s Tondou Bohuslavem. Ale až osm minut před pauzou domácí tým završil pěknou kombinaci vedoucí brankou. Střelou Budějského ještě stihl bývalý gólman Vyšehradu Hlubuček vyrazit, Baratynskyy byl ovšem v pravou chvíli na správném místě a doklepl míč do sítě: 1:0. Ve chvíli, kdy se už téměř naplnil první poločas, předložil Evžen Čižikov parádní přihrávku po zemi na vápno, balonu se zmocnil znovu Baratynskyy a trefil k tyči: 2:0.

Povzbuzen dvougólovým vedením měl náš celek po změně stran několik možností přidat třetí branku, a to především opět Baratynskyy. Bohužel svůj gólový účet již vyčerpal, a tak po rohu Budějského hlavou těsně přestřelil a o něco později trefil jen chumel hráčů před brankovou čarou.

Po hodině hry nastoupil do brány Ondra Stoupa a Pepa Prokeš se vysunul do pole, kde podal velmi dobrý a bojovný výkon. V 78. min. však hostující útočník Mareš přehodil Stoupu a z utkání bylo rázem drama: 2:1.

Snaha ve zbývajícím čase nepustit soupeře do vážnější šance se nepovedla, a to hned dvakrát. Nejprve však v 87. min. Mareš zcela sám hlavou minul naší bránu, to byla tutovka se vším všudy. A podobně i v nastaveném čase, kdy mohl vyrovnat Kohout, Stoupa ale fantastickým reflexivním zákrokem zachránil tříbodový zisk. A trenér Újezdu Václav Šebesta neskrýval svůj údiv nad tím, jak se brankáři Vyšehradu podařilo zabránit vyrovnávací brance.

Další mistrovské utkání 16. kola I. A třídy sehraje juniorka Vyšehradu v sobotu 6. dubna od půl páté odpoledne na půdě Spartaku Kbely, tj. osmého mužstva tabulky. Tento tým odehrál na jaře zatím jen jeden zápas a dopadl v něm dost zle – na střížkovské umělce utržil debakl 0:6 od vysočanské Pragovky. Ale podle diváků, kteří viděli tento zápas, byl průběh hry mnohem vyrovnanější, než napovídá jednoznačný výsledek. Na podzim naše juniorka podlehla doma Spartaku Kbely vysoko 3:6.

Trenér Vyšehradu Jaroslav Klíma: „Proti Újezdu to jsou nejen moc důležité body, ale podle mě i zasloužené. V první půli jsme soupeře přehrávali, dali jsme dva góly a ve druhé půli jsme měli pro změnu spoustu brejkových situací. Přineslo to řadu šancí zvýšit na 3:0, ale nevycházela nám finální přihrávka. Nakonec poté, co dal soupeř kontaktní gól, jsme se museli zbytečně klepat o výsledek. Ondra Stoupa mohl sice lépe ustát situaci při prvním gólu, pak to ale v závěru odčinil dvěma vynikajícími zákroky. Bylo znát, že nastoupil v obraně Bouda, hrál s přehledem a organizoval si hru, takže to mělo hlavu a patu. Na druhou stranu chyběli Ilir Preči s Houďasem, a to jsou klíčoví hráči juniorky. Chci pochválit Ivana, dal dva góly a tady také nasbírá víc zkušeností i pro zápasy v áčku.“

Autor dvou branek Ivan Baratynskyy: „Docela to tentokrát sedlo, ale úplně spokojen nejsem, protože dnes pro mě byla možnost dosáhnout hattricku. Před prvním gólem jsem dal balon Primimu do strany, ten to popotáhl, dal to pod sebe , Rajny to pouštěl, Bouda vystřelil a odražený balon jsem už dával do prázdné brány. Těsně před koncem poločasu mi dal Evžen balon zleva na vápno, všichni proběhli, já jsme si to zpracoval a poslal balon k tyči. Rád jsem pomohl juniorce a doufám, že se mi bude dařit i v áčku.“

Trenér Újezdu Václav Šebesta: „Byl to náš první jarní zápas, bohužel nastoupili jsme s tím, že se nám toho nemůže moc stát a prospali jsme první poločas. O přestávce přišla domluva v kabině a ve druhé půli se to z naší strany zlepšilo. Fotbal ale někdy bolí a spravedlivější by byla remíza. Měli jsme v závěru zápasu minimálně na to, vyrovnat. Podobně jako na podzim nám tedy nevyšel první zápas, snad i proto, že jsme se připravovali na přírodní trávě a parametry zdejšího hřiště jsou pro nás nezvyklé. Nechci se ale vymlouvat, vinou laxního přístupu jsme si porážku zavinili sami.“

Slavoj Vyšehrad B – FK Újezd nad Lesy 2:1 (2:0)

Branky: 37. a 45. Baratynskyy – 78. V. Mareš.

Rozhodčí: Stěhule – Rod, Multerer. ŽK: J. Klíma ml., Primus – Votánek.

Vyšehrad B: Prokeš – J. Duda, Budějský, Hanzlík, Čižikov – Primus, Baratynskyy, J. Klíma ml., Kořínek (60. Stoupa) – Rajnoch (65. Š. Klíma), Bohuslav. Trenér Jaroslav Klíma.

Újezd nad Lesy: Hlubuček – Bílek, Zeman, Minář, J. Moudrý – V. Kohout, Otopal, Votánek (60. Křelina), M. Kovář (46. Daníček) – P. Kovář, V. Mareš. Trenér Václav Šebesta.