Fotbalové šachy rozhodl Kincl

VYŠEHRAD – Fotbalisté Slavoje Vyšehrad utrpěli premiérovou domácí porážku v letošním ročníku divize B. V souboji prvních dvou týmů tabulky před kulisou 532 diváků podlehli 0:1 vedoucí Viktorii Jirny, která tak zvýšila náskok před svými pronásledovateli na devět bodů. Šemíci naopak o své vynikající postavení (snad jen dočasně) po 21. kole přišli. Jediný gól utkání dal v 63. minutě vyšehradský odchovanec Marek Kincl. Kanonýr se zkušenostmi i z reprezentace, jenž 3. dubna oslavil 38. narozeniny, se v letošní sezoně trefil už poosmnácté.
"Bohužel je to zrovna proti Vyšehradu, takže moje pocity jsou smíšené. Ale hraju za Jirny, takže nemohu brát ohledy na fakt, že jsem zdejším odchovancem a že tady navíc trénuji děti. Spíš je škoda, že Vyšehrad nedokázal dotáhnout do vítězného konce jiná utkání, která se dala vyhrát, například derby s Meteorem nebo Admirou. Ale do konce sezony chybí ještě dost zápasů a pokud budou vyhrávat, měli by si to druhé místo v tabulce ohlídat," řekl po utkání s téměř omluvným výrazem ve tváři autor jediné a tudíž i rozhodující branky Kincl.
Týden před Velikonocemi v prosluněném nedělním dopoledni na sebe narazili dva vyspělí protivníci. Byly to fotbalové šachy: už asi hodně dlouho se nestalo, aby měl Vyšehrad za celých 90 minut jen devět střeleckých pokusů. Nota bene doma. Čtyři střely směřovaly na branku jirenského gólmana Štěpničky, pět mimo ni.
První z těchto devíti vyšehradských střel vyslal po centru Noska Slezák a nakonec z toho byla vůbec největší šance Slavoje za celé střetnutí.
"Z našeho pohledu tohle byla dokonce rozhodující situace. Výrazně to ovlivnilo další průběh utkání, protože pokud bychom vedli 1:0, hrálo by se nám pak mnohem lépe. Hrát na bezgólovou plichtu s Jirny se prostě nedá. Soupeř měl sice tři, čtyři šance, to se ale proti nim musí čekat. Nakonec rozhodl zápas laciným gólem. My jsme svoje šance také měli, ale nedali jsme je, a to nás musí mrzet, protože herně jsme rozhodně nepropadli. Dokonce si myslím, že jsme byli lepší, jenomže Jirny byly efektivnější, a tak jim první místo patří právem," řekl trenér domácích Jiří Formánek.
Kormidelník Slavoje oproti předešlému zápasu v Čelákovicích nezařadil do základní sestavy dva zadáky Černého s Chlumským. Vrátil se totiž zkušený stoper Hendrych a na postu levého beka dostal možná trochu nečekaně šanci v základu Ramba. V sestavě hostí se pro změnu objevili hned čtyři hráči, kteří měli dříve co do činění s Vyšehradem. Kincl, Obermajer a Tomáš Dubský jeho dres oblékali, zatímco o Klimenta (kmenový hráč Bohemians Praha) usiloval v zimní pauze a jeho příchod už byl prakticky hotovou věcí, nakonec si ho ale "stáhly" Jirny.
Uplynula čtvrthodina hry a právě Kliment odcentroval na Kincla, který se objevil sám před gólmanem Víškem, kanonýrova hlavička však těsně minula tyč a skončila v zámezí. Pak měl na druhé straně další šanci Slezák, jeho hlavička ale skončila v rukou gólmana Štěpničky. V posledních zápasech nastupuje Slezák v útoku s mladým Kafkou, takže Bošanský coby někdejší "tykadlo" se musel stáhnout na post ofenzivního záložníka. A právě Bošanský mohl po půlhodině hry vyrovnat, jeho slabá střela ale skončila ve Štěpničkových rukou.
Po pauze se na obou stranách prověřovala pozornost gólmanů při trestných kopech, k jejichž exekuci se odhodlali hostující Jandzik a hned po něm domácí Nosek. Bez efektu. Po necelé hodině hry neupěl Slezák při svém třetím střeleckém pokusu, z úhlu pálil mimo a na druhé straně hřiště zamířil těsně nad Kejha. Současně to však bylo neklamným znamením, že přihořívá a blíží se rozhodující akce utkání.
K té došlo v 63. minutě, kdy po přihrávce od Jandzika poslal míč k tyči Víškovy svatyně Kincl: 0:1. "Zabíhal jsem za obranu a věděl jsem, že tam bude Tomáš Jandzik prodložovat balon. Jenom lehce ho tečoval a obránci domácích stáli, takže jsem výjimečně zasprintoval a stál jsem najednou před brankářem. Sice jsem to úplně netrefil přesně tak, jak bych chtěl, ale někdy je to právě takhle lepší, alespoň to nešlo přímo na gólmana, ale k tyči," popsal klíčový moment Kincl.
Pak už žádné šance nebyly, s výjimkou té Jindráčkovy v 74. minutě. Střela trenéra střížkovské Bohemky (suverén ČFL) však proletěla těsně nad břevnem Víškovy branky. Na výsledku 0:1 se už nic nezměnilo, Vyšehrad prohrál doma v mistrovském utkání poprvé od loňského 16. května. Tehdy ještě v ČFL podlehl na svém hřišti Slavii B rovněž 0:1.
"Přišlo dost diváků, vydařilo se i počasí a předvedený fotbal měl určitě dobré parametry. Věděli jsme, že odskok míče na tomto hřišti je skoro nulový, takže jsme tomu přizpůsobili začátek zápasu. V úvodních osmi minutách byli domácí lepší, měli dvě pološance, pak se to ale vyrovnalo a s přibývajícím časem bylo patrné, že to bude o jednom gólu. Utkání bylo oboustranně kvalitní, hrálo se nahoru dolů a do šancí se dostávaly oba týmy. Nechyběly síla, rychlost, nasazení i dobré zákroky obou gólmanů. Jediné, čemu se na tomto hřišti a povrchu nedaří, jsou standardky, protože podkopnout balon je tady obtížné. Jsme spíš zvyklí dobývat soupeřovu obranu na širším hřišti, na Vyšehradě se ale daří silovému pojetí domácích. Také nás v soubojích jeden na jednoho přetláčeli. My jsme však dali první gól, a to se pak na tomhle malém hřišti dobře brání," okomentoval zápas trenér jirenských vítězů a současně vládců divize B Josef Jícha.
"Za výkon proti Jirnům jsem hráče pochválil, protože to nebylo špatné. My se teď musíme soustředit na další utkání v Roudnici nad Labem, to bude pro další vývoj skupiny strašně důležité," dodal trenér Formánek. V nejbližším domácím utkání jeho svěřenci změří síly v neděli na prvního máje tradičně od 10.15 hod. s předposledním Litvínovem. "Nic se pro nás porážkou od Jiren nemění, bojujeme dál," slíbil za hráče nejstarší z nich Dalibor Slezák.

FK Slavoj Vyšehrad – SK Viktorie Jirny 0:1 (0:0)

Branka: 63. Kincl.

Střely na branku: 4:4. Střely mimo: 5:5. Rohy: 5:2. Ofsajdy: 6:3.

Rozhodčí: Dusík – M. Blaschke, Kembický. ŽK: Slezák, Frohna, Kafka, Budějský, Hendrych – Šimek, Jindráček, Jandzik.

Diváci: 532.

Vyšehrad: Víšek – Budějský, Horkavý, Hendrych, Ramba – Valášek – Frohna, Bošanský, Nosek – Slezák, Kavka (78. Jánoš). Trenér Jiří Formánek.

Jirny: Štěpnička – Bílek, Obermajer (73. Starec), Kejha, Smola – Kliment, T. Dubský, Šimek (43. Ezeale) – Jandzik (90. Přibyl), Jindráček – Kincl. Trenér Josef Jícha.

Text: Denis Postler                                                                                        foto ze zápasu: zde