Vydřené body s Neratovicemi

„A“ muži – Stálo to spoustu úsilí a snad až zbytečně moc i nervů, body však nakonec zůstaly doma, a to je to podstatné. Vyšehrad potvrdil předchozí vítězství 3:2 v pražském derby na hřišti Meteoru v souboji s nováčkem divize B z Neratovic, jehož na vlastním hřišti zdolal stejným poměrem branek. V tabulce se tak i po 6. kole udržel na čtvrté příčce se ziskem dvanácti bodů a tudíž i čtyřbodovým odstupem za vedoucími Jirny. Právě na hřišti velkého favorita této soutěže v Jirnech se představí Slavoj v nadcházejícím 7. kole, hrát se bude v neděli 25. září odpoledne.
Zápas s Neratovicemi-Byškovicemi, jež postoupily do divize tzv. mimo pořadí ze třetího místa Středočeského krajského přeboru, začal oboustranně pěkně zostra. Už v první minutě hlavičku hostujícího Pinkase gólman Víšek vyrazil před sebe, míč se ale dostal zpátky do vápna a Kozák jej zády k brance patičkou usměrňoval do naší brány. Na poslední chvíli ale zasáhl stoper Hendrych a rezolutním odkopem ožehavou situaci vyřešil. Ve 3. min. se naopak prodral před brankáře hostí Prokeše Bošanský, na své dvě trefy z Meteoru tak nenavázal. Jeho střela po zemi prolétla kolem tyče do zámezí.
Po deseti minutách hry tým z města chemie udeřil, po rohu a dlouhé křížné přihrávce od Müllera se uvolnil Vorasický, ocitl se s balonem sám před Víškem a šanci proměnil: 0:1.
To byla ledová sprcha už proto, že šemíci ve čtvrtém střetnutí za sebou inkasovali jako první. Netrvalo však moc dlouho a bylo vyrovnáno. Mladý a dravý útočník Kavka převzal přihrávku od Švehly, třemi rychle po sobě jdoucími zasekávačkami zamotal hlavy neratovickým zadákům a srovnal skóre na 1:1. V nové sezoně se trefil "Kafe" už pošesté, má tedy stále průměr jeden gól na zápas!
Přesně po půlhodině hry Kavka znovu zaúřadoval v šestnáctce a znovu s fatálním důsledkem pro hostující mužstvo, když trefil Pinkase a od bývalého hráče Motorletu se balon odrazil do sítě: 2:1. Deset minut před poločasem po přihrávce Bošanského poslal skákavou střelu k tyči, gólman Prokeš ale tentokrát včas zasáhl a s námahou vytěsnil míč na roh. To ještě nebylo do poločasu vše, neboť po faulu na Kavku našel Nosek z přímého kopu hlavu stopera Horkavého, ten ale tísněn zblízka minul.
Osm minut po změně stran se Pinkas pokusil o "sanaci" svého vlastního gólu, jeho pohotová střela ale cíl nenašla. Přesně po hodině hry pak kapitán Frohna při autovém vhazování naznačil dlouhý balon do vápna, místo toho však chytře hodil míč do běhu Kohoutovi, ten ale v dobré pozici, byť z úhlu, pálil vedle.
Dvacet minut před koncem si už Kohout vedl v ofenzivě lépe, byl totiž zakladatelem rozhodující akce celého zápasu. Po jeho přihrávce se dostal před gólmana Prokeše Švejda a s velkým přehledem a klidem mazácky poslal míč po zemi ke vzdálenejší tyči: 3:1. Nakonec se ukázalo, že to byla vítězná trefa.
Za dvoubrankového vedení a s blížícím se koncem střetnutí to přitom na nějaké problémy už nevypadlo, tím spíš, že byly šance na čtvrtou trefu. Po trestném kopu Frohny Hendrych hlavičkoval zblízka nad, potom Horkavý zvolil neúčinnou patičku místo účinnějšího zakončení a Kavka po skvělé přihrávce od střídajícího Slezáka (nahradil Bošanského) běžel sám "na kasu". Tentokrát si ale na Prokešovi vylámal zuby, gólman Středočechů mu vystihl kličku.
Deset minut před závěrem ostrou ránu Pajkrta z trestného kopu Víšek vyrazil před sebe, kde číhal hostující Buldra, bývalý hráč Admiry a Horních Měcholup však gól nedal: Víšek jeho střelu z bezprostřední blízkosti reflexivně vyrazil. To byl fantastický zákrok a velmi důležitý moment.
Šance se střídaly na obou stranách, po rohu Horkavý hlavičkoval zblízka vedle a před Gabčem uhasil problém odkopem další náš střídající hráč Černý, jenž přišel místo Noska.
Pět minut před koncem ale všechny vyšehradské duše zkoprněly, Hendrych se totiž při obranném zákroku nedohodl s Víškem a Palanský lobem pohodlně snížil na 3:2. Dvě minuty nato mohlo být ještě mnohem hůř, dělovku Gabča z trestného kopu do horního rohu branky ale Víšek stihl vyrazit. Vítězství mohl pojistit ve třetí minutě nastaveného času Slezák, na rozdíl od jarní části sezony mu ale nyní střelecké štěstí nepřeje - trefil totiž břevno a hned nato odpískal sudí Janoch konec. Zhluboka jsme si oddechli, tři body zůstaly na Vyšehradě.
Příští utkání v Jirnech se hraje sice venku, lze se však na něj dostat ještě pražskou hromadnou dopravou. Autobus č. 344 jede v neděli v 15.15 hod, z Černého Mostu (kde končí trasa metra B), cesta trvá jen dvacet minut. Zápas začíná v půl páté odpoledne.

Trenér Vyšehradu Jiří Formánek: "Důležité tři body! Mohli jsme už po třech minutách vést a být klidnější, Jirka Bošanský ale svoji šanci neproměnil. Utkání jsme si pak sami zkomplikovali inkasovanou brankou po standardce, která přitom byla předem dobře čitelná a přesto jsme zaspali. Díky bohu jsme otočili skóre ještě do poločasu a tím se i trochu zklidnili. Ve druhé půli Michal Švejda zvýšil na 3:1 a byly tam i další šance, hlavně po příchodu Dalibora Slezáka. Potom jsme ovšem udělali neprosto zbytečnou chybu, kterou ještě soupeř nepotrestal, jenomže vzápětí z úplně totožné situace inkasujeme na 3:2 a klepeme se až do poslední minuty, zda vůbec urveme tři body. S nimi jsem spokojen, ale s některými herními pasážemi ne. Zbytečně si komplikujeme situaci. Nechceme po hráčích, aby jen nakopávali balony, je třeba ale zohlednit stav a odehraný čas. Fotbal je sice o chybách, nemůže se však stát během tří minut dvakrát ta samá. To pak ovlivní výsledek. Vzhledem k přetrvávající absenci Pechara máme problémy s obsazením postu ofenzivního záložníka, takže jsme museli jít do rizika a nastoupil na něm Švehla. Nakonec přihrál ještě Kafemu na gól. Jedeme v příštím kole do Jiren, uvidíme, i tam začne zápas za stavu 0:0."

Stoper Miroslav Hendrych: "Šli jsme do zápasu s tím, že ho musíme vyhrát a přes zaváhání na konci jsme to také zvládli. A zaslouženě. Je těžké zápasy otáčet, když poněkolikáté dostaneme první gól. Teď jedeme do Jiren a dobře víme, že odtamtud se body nevozí. Ale může se stát cokoliv, pokusíme se i tam vyhrát."

Útočník Tomáš Kavka: "Dokázali jsme potvrdit vítězství z Meteoru, a to je nejdůležitější. Dal jsem gól a mrzí mě, že mi rozhodčí nepřipsal i ten další. Doufám, že udržím i po dalších kolech průměr jednoho gólu na zápas. Bez vysokých cílů to nejde, tím spíš, že chci prosadit do profesionálního fotbalu. A tohle je ta nejlepší cesta. Hrajeme v příštím kole v Jirnech, musíme být i tam odvážní a pokud ano, tak věřím, že tam vyhrajeme."

Trenér Neratovic-Byškovic Jiří Kafka.: "Mohli jsme na Vyšehradě minimálně remizovat, ale neproměnili jsme doslova tisíciprocentní šance. Palanský šel sám na brankáře, dal to vedle, chvilku nato šel Vorasický sám na bránu a také on dal vedle. Potom po trestňáku Buldra z dorážky trefil jen Víška. To vše během pěti minut. Doplácíme na naivitu a nezkušenost našich hráčů, jsme málo důrazní v osobních soubojích a je vidět, že se musíme na divizi teprve adaptovat."

FK Slavoj Vyšehrad – FK Neratovice-Byškovice 3:2 (2:1)

Branky: 22. Kavka, 30. vlastní Pinkas, 70. Švejda – 11. Vorasický, 85. Palanský.

Střely na branku: 4:8. Střely mimo: 9:5. Rohy: 3:6. Ofsajdy: 6:0.

Rozhodčí: Janoch – Grimm, Kříž. ŽK: Hradecký, Hendrych (oba Vyšehrad).

Diváci: 193.

Vyšehrad: Víšek – Frohna, Horkavý, Hendrych, Nosek (76. Černý) – Švejda – Kohout, Švehla, Hradecký – Bošanský (73. Slezák), Kavka. Na lavičce byli ještě připraveni brankář Blažek, Kordule, Kroh a Lochman. Trenér Jiří Formánek.

Neratovice-Byškovice: Prokeš – Petr, Pinkas, Volf (46. Pajkrt), Müller – Vorasický, Buldra, Žežulka, Šmíd (78. Gondek) – Palanský, Kozák (63. Gabčo). Trenér Jiří Kafka.